Verslo inkubatoriai pasaulyje

Verslo inkubatorius – tai valstybės arba atskirų asmenų inicijuota smulkaus ir vidutinio verslo rėmimo forma. Verslo inkubatoriai atsirado Jungtinėse Amerikos Valstijose po Antrojo pasaulinio karo, kai entuziastai imdavosi remontuoti apleistus pastatus, tokius kaip kareivinės ar sandėliai, juose įrengdavo biurus, dirbtuves ir nuomodavo jas smulkiajam verslui. Europoje, augant nedarbui, taip pat imta kurti smulkaus verslo plėtrą skatinančias struktūras, kurios teiktų pagalbą verslą pradedančioms įmonėms – nuomotų patalpas ir biuro įrangą, konsultuotų finansų, apskaitos ir teisiniais klausimais, organizuotų mokymus, teiktų reikalingą informaciją.

 

Verslo inkubatoriai Lietuvoje

Lietuvoje pirmasis verslo inkubatorius buvo įsteigtas Vyriausybės iniciatyva Kaune 1998 m. Tada, visuomenei teko aiškinti apie inkubatorių naudą bei apie investicijų grąžą – inkubatoriuje įsikūrusių įmonių sumokamus mokesčius bei sukuriamas darbo vietas. Šiuo metu Lietuvoje yra 4 verslo inkubatoriai – Šiauliuose, Telšiuose, Visagine ir Kazlų Rūdoje (Kauno verslo inkubatorius veikia kaip Technologijų parkas).

 

Telšių apskrities verslo inkubatoriaus istorija

Telšių apskrities verslo inkubatorius buvo įkurtas 1998 m. siekiant skatinti smulkaus verslo plėtrą regione. Inkubatoriaus steigėjai – Lietuvos Respublikos Ūkio Ministerija, Lietuvos darbdavių konfederacija ir Telšių rajono savivaldybė.

Šiuo metu TAVI veiklą vykdo daugiau nei 40 įmonių, tarp jų – UAB Sell Grafika (leidybos paslaugos), UAB Bitcare (kompiuterių remontas), UAB Skaiveda (buhalterijos paslaugos), UAB Urtnojus (individualių medinių baldų gamyba), UAB Kontėna (šakočių gamyba) ir kt..

TAVI teikia tokias paslaugas, kaip gamybinių patalpų ir biurų nuoma, biuro įrangos nuoma, skenavimo, kopijavimo, maketavimo paslaugos, prieiga prie interneto, konsultacijos finansų bei apskaitos tvarkymo klausimais, mokymų ir seminarų organizavimas ir kt. – tai, ko trūksta smulkioms įmonėms jų veiklos pradžioje, ir kas suteikia saugią ir palankią aplinką verslui augti.

TAVI tikslai:

PADĖTI naujai besikuriančioms miesto ir regiono smulkaus ir vidutinio verslo įmonėms.

UGDYTI jų sugebėjimus prisitaikyti ir nepriklausomai veikti rinkoje.

FORMUOTI verslo bendradarbiavimo tinklą mieste ir regione.

VIENYTI pastangas pritraukiant Lietuvos ir tarptautines finansavimo programas.